Belarus Premier League

Belarus Premier League

# Team MP W D L F A G P
1 BATE 22 13 4 5 44 21 +23 43
2 Shakhtyor 22 12 7 3 38 13 +25 43
3 Neman Grodno 22 11 5 6 28 20 +8 38
4 Isloch 22 11 2 9 33 31 +2 35
5 Torpedo BelAZ 22 9 8 5 32 27 +5 35
6 Energetyk-BGU 22 10 4 8 32 32 +0 34
7 Ruh Brest 22 8 9 5 33 24 +9 33
8 Dinamo Minsk 21 10 3 8 24 15 +9 33
9 Vitebsk 22 7 9 6 23 23 +0 30
10 Dinamo Brest 20 9 2 9 33 25 +8 29
11 Slavia 20 6 6 8 27 37 -10 24
12 Minsk 20 6 4 10 24 40 -16 22
13 Slutsk 21 6 3 12 24 37 -13 21
14 Gorodeya 22 5 5 12 19 35 -16 20
15 Belshina 22 5 4 13 24 41 -17 19
16 Smolevichy-STI 20 3 5 12 21 38 -17 14

Fixtures

July 18, 2020
Slavia 16:30 Dinamo Brest
August 12, 2020
Minsk 15:30 Slavia
Dinamo Brest 17:30 Slutsk
August 14, 2020
Dinamo Minsk 17:00 Smolevichy-STI
September 11, 2020
Minsk 15:00 Gorodeya
September 12, 2020
Ruh Brest 12:00 Neman Grodno
BATE 14:00 Smolevichy-STI
Shakhtyor 16:00 Vitebsk
Dinamo Minsk 18:00 Dinamo Brest
September 13, 2020
Energetyk-BGU 12:00 Slutsk
Belshina 14:00 Isloch
Torpedo BelAZ 16:00 Slavia
September 18, 2020
Smolevichy-STI 14:30 Ruh Brest
Neman Grodno 17:00 Minsk
September 19, 2020
Vitebsk 12:00 Belshina
Dinamo Brest 14:00 Energetyk-BGU
Gorodeya 16:00 Torpedo BelAZ
September 20, 2020
Slutsk 11:00 BATE
Isloch 13:00 Dinamo Minsk
Slavia 15:00 Shakhtyor

Belarus 1. Division

# Team MP W D L F A G P
1 Sputnik 14 9 4 1 20 10 +10 31
2 Arsenal 14 8 3 3 23 13 +10 27
3 Krumkachy 14 8 2 4 27 17 +10 26
4 Lokomotiv Gomel 14 6 5 3 28 23 +5 23
5 Smorgon 14 6 5 3 16 11 +5 23
6 Gomel 14 8 4 2 32 12 +20 23
7 Volna 14 5 2 7 21 25 -4 17
8 Lida 14 5 4 5 22 22 +0 16
9 Oshmyany 14 3 5 6 17 18 -1 14
10 Orsha 13 4 4 5 14 17 -3 13
11 Slonim 13 3 3 7 8 19 -11 12
12 Granit 14 2 3 9 11 25 -14 9
13 Naftan 14 5 5 4 21 18 +3 5
14 Khimik Svetlogorsk 14 0 1 13 5 35 -30 -8

Fixtures

August 15, 2020
Granit 15:00 Krumkachy
Smorgon 15:00 Sputnik
Lida 16:00 Orsha
August 16, 2020
Slonim 14:00 Volna
Oshmyany 15:00 Arsenal
Khimik Svetlogorsk 16:00 Lokomotiv Gomel
August 22, 2020
Orsha 16:00 Slonim
August 29, 2020
Naftan 01:00 Gomel
September 5, 2020
Oshmyany 01:00 Volna
Granit 01:00 Sputnik
Gomel 01:00 Krumkachy
Naftan 01:00 Lokomotiv Gomel
September 6, 2020
Khimik Svetlogorsk 01:00 Arsenal
Smorgon 01:00 Orsha
Slonim 01:00 Lida
September 12, 2020
Khimik Svetlogorsk 01:00 Sputnik
Slonim 01:00 Naftan
Arsenal 01:00 Gomel
Krumkachy 01:00 Lokomotiv Gomel

Belarus 2. Divison

# Team MP W D L F A G P
1 Baranovichi 14 12 1 1 59 12 +47 37
2 Stenles Pinsk 15 11 3 1 52 14 +38 36
3 Molodechno 14 9 3 2 41 16 +25 30
4 Dinamo Malorita 14 9 2 3 48 22 +26 29
5 Meliorator Zhi… 15 7 2 6 24 23 +1 23
6 Ostrovets FC 15 6 2 7 29 23 +6 20
7 Ivatsevichi 14 6 1 7 35 34 +1 19
8 Pershiy Regien 14 4 2 8 14 48 -34 14
9 BGU Minsk 15 3 1 11 30 38 -8 10
10 Kronon 15 1 5 9 16 47 -31 8
11 Chayka Zelva 15 0 2 13 8 79 -71 2

Fixtures

August 15, 2020
Ivatsevichi 10:00 Dinamo Malorita
Chayka Zelva 11:00 Ostrovets FC
Viktoriya Mary… 13:00 Dnepr Mogilev
Gorki 13:00 Energosbyt-BSATU
Molodechno 14:00 Pershiy Regien
BGU Minsk 15:00 Meliorator Zhi…
Kronon 15:00 Baranovichi
Polotsk 15:00 Shakhtyor Petrikov
SMI Autotrans 15:00 Osipovichy
Bumprom 16:00 Dnepr Rogachev
August 30, 2020
Polotsk 14:00 Dnepr Mogilev
Share:

Related Post

Leave a Reply